1. Altın Bamya Ödülleri


Altın Bamya, Türkiye sinemasında, erkek egemen bakışın ağırlığına, kadınlara dair alanların daraltılmasına, kadınlara dair oluşan yanlış mitlerin, algıların, cinsiyetçi bakışın yeniden üretilip temsil edilmesine ve bu ayrımcılığın kanıksanır kılınmasına bir eleştiri, bir karşı duruş, bir söz söyleme isteğiyle ortaya çıktı.

Altın Bamya ön jürisi, 2008 yılında vizyona giren yerli sinema filmlerini bu bakışla değerlendirerek 1. Altın Bamya Ödülleri adaylarını belirledi.

1. Altın Bamya Ödülleri kategori ve adayları:

1.Erkek Karakter:

Erkeklerin filmlerde tüm anlam ve aksiyonun merkezi olma durumları, cinsiyetçiliğin en bariz yansımasıdır: hikayelerin odağında erkekler ve onların güçleri, özellikle de kadınları (kadın karakterleri) olumsuzlama, nesneleştirme üzerinden kurulmaktadır.

Erkek karakteri canlandıran oyuncunun yorumu göz önüne alınmadan, erkek karakterin mutlaklaştırıp onayladığı ‘erkek’ rol ve modelleri ve bunlarla özdeşleşildiği takdirde yaratacakları çok riskli anlamlar ve sonuçlar göz önüne alınmaktadır.

Erkek Karakter kategorisinde 2008 Altın Bamya adaylarımız:

-Aşk Tutulması
-Issız Adam
-Recep İvedik

2. Kadın Karakter:

Kadın, bir karakterdir, bir insandır. Gerçek bir karakter olarak ele alınıp işlenmedikçe hep erkek egemen bakışla resmedildikçe ve “tekinsiz, güvenilmez, şeytani, kötülüklerin anası, iyi kadın-kötü kadın, fedakâr anne, seyirlik, zayıf… vb” yanlış, eksik, özensiz ve zararlı temsilleri sürdükçe, kadınların bir bütün olarak beyaz perdeye yansıması mümkün olmamaktadır.

Bu kategori değerlendirilirken, kadın karakteri canlandıran oyuncunun yorumu göz önüne alınmadan, kadın karakterin ürettiği anlamlar, dolaşıma soktuğu okumalar, cinsiyetçi tutum, rol ve kalıpları ne derecede pekiştirip onayladığı göz önüne alınmaktadır.

Kadın Karakter kategorisinde 2008 Altın Bamya adaylarımız:

-Aşk Tutulması
-Osmanlı Cumhuriyeti
-Üç Maymun

3. Senaryo:

Senaryo, sinemasal tüm öğeleri soyutlandığında ve sadece filme çekilmiş senaryo olarak okunduğunda bile cinsiyetçi izler taşıması, kadın ve erkek karakterlere adil ve eşitlikçi yaklaşmaması, bu tutumun diyaloglardan, karakterlere kadar her sahnesine sinmiş olması ve içerdiği cinsiyetçi unsurlar göz önüne alınarak değerlendirilmektedir.

Senaryo kategorisinde 2008 Altın Bamya adaylarımız:
-Issız Adam
-Üç Maymun
-Vesaire Vesaire


4. Film:
Film, ışıktan kadraja, kadın ve erkek karakterlerden yönetmenin yorumuna kadar tüm unsurlar bir arada toplu bir şekilde ele alındığında, parçaların yarattığı çelişki içermeyen cinsiyetçi ‘bütün’ göz önüne alınarak değerlendirilmektedi r.

Film kategorisinde 2008 Altın Bamya adaylarımız:
-Aşk tutulması
-Issız Adam
-Recep İvedik

Bu dört kategorideki adaylardan geniş jürinin oylaması sonucu kategorisinde en çok oyu alanlara ödülleri, ön jürinin özel ödülleriyle birlikte 15 Mart’taki 1. Altın Bamya ödül töreninde verilecek.

Altın Bamya Ödüllerinin de katkısıyla Türkiye Sineması’ndaki cinsiyetçiliğin azalması ve sonraki yıllarda bu sembolik ödülü verecek aday bulamamak dileğiyle…

İletişim:Tuğçe Canbolat
0212 251 64 57
www.altinbamya.org
altinbamya@gmail.com

NOT: ALINTIDIR

2 yorum:

 1. hayalmeyal said,

  sinemamız için çok gerekli bir ödüldü bu, merakla bekliyorum sonuçları :)

  on 18 Şubat 2009 15:50


 2. hayalmeyal said,

  Ödüller;
  * Altın Bamya Kadın Karakter: Üç Maymun, Hacer
  * Altın Bamya Erkek Karakter: Recep İvedik, Recep
  * Altın Bamya Senaryo: Issız Adam
  * Altin Bamya Film: Issız Adam ve Recep İvedik
  * Altın Bamya Jüri Özel Ödülleri:
  Tek Taşlı Bamya Ödülü;
  -Çılgın Dershane Kampta
  -Süper Ajan K9
  -Şeytanın Pabucu
  Homofobi - Üç Buçuk Bamya Ödülü;
  - Recep İvedik

  on 22 Mart 2009 19:03